top of page

Як правильно: мінетка, мітенка, віньєтка чи пінетка?

Ну що, заберіть від екранів дітей. Якомога далі. Ще далі. Десь так, та. Зараз буду розповідати про різницю між мінетками, пінетками та віньєтками. Бо хто, якщо не я?

Насамперед я хочу сказати: це має припинитися. Ви знаєте мене як людину, яка дуже лояльно ставиться до розмовних форм та діалектів. Але тут інше.


Тепер про віньєтки. Придивіться до цього слова. Чи не нагадує воно вам слова «вино» або «виноград»? Щось французьке в ньому є, вичурне, правда? Це не випадковість. Воно дійсно прийшло до нас із французької мови, де означало виноградну лозу. Цим словом у нас стали називати елемент декору із завитками навколо ілюстрацій у книгах. Або навколо фотографій в альбомах. Бачили традиційні шкільні альбоми? Там навколо портретів зазвичай є такі золотисті штуки. Це воно і є. Віньєтка. Так і кажуть: фотографувати на віньєтку. Тобто не просто пиляти селфач із телефона, а приде професіонал із камерою і зробить гарно. Принаймні, так, як вважалося гарно 50 років тому.


Тепер пінетки. Це таке миле та симпатичне взуття для немовлят. У ньому ніхто не ходить, бо воно для малюків у тому тендітному віці, коли вони в основному лежать або повзають. У пінеток інше призначенні: вони роблять тепло маленьким рожевим п’яточкам. А ще пінетки потрібні, щоб викликати сльози ніжності в дорослих. Їх часто дарують тим, кому судилося скоро стати батьками, бабусями, дідусями, тітками та дядьками — і в такий спосіб повідомляють про зворушливу новину.


Історія походження слова «пінетки» трохи дурна. Французький чоботар, якого звали Франсуа Піне, став першим маркувати свої вироби прізвищем. Французькою мовою воно писалося так: Pinet. Це слово прилипло за маленькими дитячими черевичками, які до того ніхто не знав, як назвати. Так і залишилося. Приблизно те саме трапилося свого часу з ксероксами та памперсами.


Мітенки — це рукавички без пальців. Вони потрібні в ситуаціях, коли за прохолодної температури потрібно буде виконувати роботу, що потребує дрібної моторики. Наприклад, ремонтувати машину. Або гортати телефон, поки чекаєте на трамвай. Також мітенки корисні, коли за теплої температури потрібно виконувати якісь дії з фізичним навантаженням на руки: скажімо, піднімати штангу. Мітенки зігрівають, захищають. Також теоретично їх можна носити просто для краси, але на практиці це рідкість.


Поки що було безневинно. Зараз поступово почнемо піднімати градус непристойності.

Слово «мітенка» — воно від французського слова mitaine, що означає «шкіряна рукавиця». Своєю чергою, воно пішло від старофранцузського слова mite, що означає — о-ля-ля! — «киця» або «кицька». Зараз тимчасово не про те, що ви подумали, а дійсно про котів. Це одна з версію. Є ще інша. Що французське слово mitaine пішло від латини, де слово medietāna означало «розділена посередині». Уже стає пікантніше, правда? Які ви знаєте пристойні об’єкти, розділені посередині?


Йдемо далі. Олх, Каста, Крафта, Пром, Шафа. Пінтерест. Спільноти та форуми мам та рукодільниць. Там всюди мінетки. Їх продають, в’яжуть, шиють. Дарують. Сотні та тисячі згадок. Абсолютно всі від жінок. Якщо хтось рукавички без пальчиків називає «мітенками», на нього моментально накидаються та виправляють на «мінетки». Наврячи Залужний сидить на всіх цих майданчиках. Але якщо сидить, то заздрить ентузіазму з яким жінки захищають мінетки.


Проблема в чому. Мінетки — це ніяк не про рукавички. Це народний термін, що стосується одного з різновидів орального сексу. До речі, якщо вже так, то слово «мінет» — теж радянське. Українською краще казати «феляція». Звичайно, якщо вам не до вподоби новотвори типу «прутнелиз» та «вротень».


Повернімося до теми.


Віньєтки — це про оздоблення фотографій. Пінетки — це взуття для немовлят. Мітенки — це рукавички без пальців.


Це ми абсолютно точно знаємо зі словників. З яких словників? З будь-яких словників української мови.


Мінетки — це зовсім інше. Це про пісю в роті. Звідки я знаю? Зі словника «Українська мова без табу». Авторка — Леся Ставицька. Додаю фото сторінки.


І так. Це має припинитися. Оце все на ОЛХ, Шафі, Промі, Касті, на форумах та спільнотах. Мінетки для немовлят. Мінетки на подарунок. Різдвяні мінетки. Фотографування на мінетки для школярів. Астанавітесь.


Мі-тен-ки. Мі-тен-ки. Ось у такому порядку мають бути літери в цьому слові про рукавички. Тільки в такому.


Хоча. Є у цих чотирьох слів — пінетки, віньєтки, мітенки та мінетки — і спільне. Всі вони — про зробити добре. Ніжкам, ручкам, фотографії або пенісу. Просто важливо не переплутати.556 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page