top of page

14 причин, чому паперові книги кращі за електронні

Оновлено: 5 жовт. 2022 р.


 

Стаття про незамінніть паперових книг 

«Я шкарпетки не ношу, з ними не ті відчуття», — був колись такий жарт. Приблизно те саме я можу вам сказати про різницю між форматами книг. З електронними — не ті відчуття, адже тільки паперові книги ми можемо відчути на дотик та запах. Я знаю, що одні з вас, мої улюблені читачі, визнають лише паперовий формат. Інші — воліють читати виключно з гаджетів. Цю статтю про те, чому паперові книги не можуть бути замінені електронними, я адресую всім. Отже, ось перелік причин:


 

1. Пляжне читання

Перед відпусткою я зазвичай вирушаю до книгарні й купую там одну з книг, що давно хотіла прочитати, у найдешевшому та найжахливішому виданні. Я читатиму її на пляжі. Нічого страшного, якщо поміж сторінок потрапить пісок, а вони самі скривляться від солоної морської води. Таку книгу я можу сміливо залишати на лежаку та йти плавати — навряд чи хтось захоче її привласнити. Та й у сейфі номера її закривати не доведеться. Якщо книга доживе до кінця відпустки й матиме пристойний вид, я зможу залишити її на поличці для буккросінгу, а моя валіза стане трохи легшою. Усе це вигідно вирізняє паперову книгу від електронної.


 

2. Залипати у малюнки

У дитинстві я дуже любила ті книги, де були великі ілюстрації, що зображають міські вулиці. Можна було довго-довго їх розглядати та уявляти, як і куди ними можуть дістатися персонажі твору. Потім я підросла й мені почали подобатися книги з інфографікою, яку теж можна довго і з цікавістю розглядати. Екрани електронних книг мають безліч переваг, але папір усе ж набагато краще підходить для красивих зображень.


 

3. Натхнення

У мене багато кулінарних книг. Декілька з них я привезла з подорожей, інші подарували друзі. Іноді я не знаю, що мені хочеться приготувати, тому просто беру в руки одну із книг зі спеціальної, «кулінарної», полички — і перегортаю сторінки просто так, для натхнення, поки щось не приверне моєї уваги. Паперові книги можна швидко гортати, бігаючи очима по рядках. З електронними так не вийде.


 

4. Батарея Паперові книги ніколи не розряджаються, і це зручно. Істо

рії в них завжди живі, незалежно від того, наскільки далеко ви перебуваєте від розетки. Немає батарей — значить, немає й літію, що міститься в них, тож не завдасть шкоди довкіллю. Ліси планети, звісно, постраждають, але це зовсім інша історія.


 

5. Інтер'єр


Мені подобається дивитися на корінці книг, що стоять на полицях. На мою думку, вони прикрашають інтер'єр і характеризують власника будинку з кращого боку. Колись інтернетом ходив жарт про те, що не можна спати з людьми, у яких вдома немає книг. Звичайно, з появою різних форматів читання він застарів, але частка здорового глузду в ньому усе одно є.


 

6. Запах

Є багато людей, що балдіють від дотику до паперу, шкіри або тканини палітурки і, взявши в руки книгу, насамперед підносять її до носа і принюхуються. Відчуття можна порівняти з ароматом парфуму коханої людини або дитячої маківки. Здається, я до таких людей не належу, але якщо для когось подібні відчуття важливі, значить, варто їх собі забезпечити.


 

7. Відпочинок від гаджетів

Паперова книга — це спосіб хоча б кілька хвилин на день побути, як не дивно, у реальному світі. Теплому, олдскульному та ламповому. У куточках сторінок не з'являються нескінченні сповіщення. Паперова книга не починає завантажувати оновлення в невідповідний момент. Вона діє заспокійливіше, ніж електронна. Мені подобаються сучасні технології. Проте, я ціную ті моменти, коли вдається побути без них.


 

8. Гроші

Між сторінками паперових книг, особливо якщо вони старі, можна знайти гроші. Колись це був популярний спосіб ховати заначки. Часто про них забували, тому якщо гарненько поритися в домашній шафі, думаю, можна виявити розгладжені багаторічним зберіганням купюри. Наприклад, карбованці чи гривні того зразка, що вже давно не в обігу.


 

9. Кінеограф

Його ще називають флипбук. Якщо вам подобається анімація, свій перший мультик можна намалювати на полях книги. Бажано, щоби вона була не дуже цінною. Зображення на кожній наступній сторінці повинно відрізнятися від попередньої на один кадр. Тоді, якщо швидко перегорнути сторінки на зразок лічильної машинки для грошей, зображення зіллються в анімований мультик — кінеограф. Це досить цікаво. Чи пробували коли-небудь так робити?


 

10. Зв'язок часів та поколінь


Паперова книга, на відміну від електронної, може передаватися в спадок від покоління до покоління. Цінність старовинних книг, як і вина, рік у рік тільки зростає. Є щось чудове, щоби перевертати сторінки, що до тебе гортали люди, яких давно немає. Як вони сприймали текст?.. Що він для них означав?.. Чи були вони такими самими людьми, як ми, чи мислили й відчували інакше?..


 

11. Підпис автора


Паперові книги часто підписують автори, і вони завжди цінуються набагато більше, ніж екземпляри без підпису. У моїй домашній колекції теж є книжки з автографами, і мені це подобається. На додаток до інформації, що міститься в них, з'являється історія. Варто глянути на корінець на полиці — й ось уже в голові крутиться «кіно» зі спогадом: автор заносить ручку, запитує моє ім'я та виводить побажання та гарний розчерк на форзаці.


 

12. Жертва


Паперові книги можна тріпати, гризти та рвати, цим вони подобаються маленьким дітям. Звичайно, навряд чи варто дозволяти малюкам жувати сторінки в прямому значенні слова, однак цілком можна віддати дітям на «розшматування під наглядом» кілька книг. Знову ж таки, не найцінніших. Що вдієш: у дитинстві ми саме так пізнаємо світ. Коли діти стануть старшими, вони навчаться читати, розглядати, поважати та берегти книги. У ранньому віці головне інше — навчитися не боятися книжок. Саме тому для малюків випускають спеціальні видання зі сторінками зі щільного картону, а іноді й із тканини. Адже це дуже сумна історія, коли доросла людина не читає тільки тому, що боїться торкнутися чогось настільки піднесеного, як книга.


 

13. Специфічні теми


Книги на певні теми технічно неможливо видати лише в електронному вигляді. Наприклад, тільки друкованими можуть бути видання, присвячені колористиці, малюванню, поліграфії тощо. Також є книги, що містять складні схеми, креслення, викрійки, об'ємні таблиці — їх також набагато частіше публікують у паперовому форматі. Сюди я віднесла б ще й кулінарні книги: особисто мені легше знаходити в них потрібний рецепт і підглядати в нього в процесі приготування. 

14. Гербарій


У паперових книгах можна засушувати квіти чи листя рослин. Звичайно, сторінкам не на користь, але ж як романтично!.. З електронними книгами так не вийде. Не можна відкрити електронну читалку і виявити в ній незабудку, зірвану в день, коли…


 

«Хто п'є, не знає про шкоду вина, хто не п'є, не знає про його користь», — говорить японська мудрість. Я б її перефразувала: хто читає тільки паперові книги — не знає про користь електронних, хто читає тільки електронні — багато втрачає. Я думаю, що істина десь посередині й люблю книги та читання незалежно від формату. Паперові книги незамінні, якщо справа стосується навчання певним спеціальностям. В інших випадках вони овіяні ореолом загадковості та сентиментальності — і це дуже красиво. Електронні книги мають безліч переваг і, мабуть, вони з року в рік ставатимуть популярнішими. Поки не з'явиться технологія, яка дозволить завантажувати інформацію відразу в мозок — тоді все повністю зміниться. А поки що ми можемо отримувати від читання користь та задоволення. У якому б форматі воно не відбувалося. З повагою — Наталя Місюк115 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page