top of page

Найкращі програми та сервіси для тих, хто пише


 

Програми для написання книг, статей, дописів тощо

 

Нам з вами дуже пощастило жити у часи, коли для написання текстів є чудові інструменти. Глиняні таблички, гусяче пір'я та навіть друкарські машинки залишилися в минулому. Тепер у нас є комп'ютери та смартфони. Хоча штучний інтелект ще не замінив та навряд чи скоро замінить людський у питаннях створення текстів, є низка програм та сервісів, що допомагають писати краще, більше, цікавіше та якісніше. З цими програмами та сервісами є три ключові проблеми: по-перше, потрібно в принципі знати про їх існування та можливості. По-друге, важливо не загубитися у їх різноманітті. По-третє, треба розуміти їхню практичну користь особисто для себе. Цю статтю я пишу, щоб допомогти вам одразу за всіма пунктами.


Читайте далі — і ви дізнаєтеся, які програми та сервіси доступні тепер, що вони вміють та як саме зроблять ваше життя легшим. Якщо ви перекладач, блогер, журналіст, автор, копірайтер, офісний працівник або студент, дуже важливо розуміти одне: не користуватися аплікаціями для написання текстів – те саме, що ходити прати до річки у той час, коли інші натискають кнопки на пральних та сушильних машинах. 

1. Google Документи


Улюблені Документи Google! Про них знають майже всі впевнені користувачі комп'ютерів та смартфонів, але особливо Документи популярні серед офісних працівників. Це аналог Microsoft Office, тому якщо ви хоч раз у житті друкували у Word, то при роботі у Google Документах ви почуватиметеся як вдома.


Плюсів чимало: Google Документи безплатні. Збереження всіх змін автоматичне та відбувається кожну мікросекунду, дані моментально з'являються на вашому Google Диску. Це дуже зручно, особливо для тих, хто пережив гірку втрату файлів через злам комп'ютера або через інші непередбачені обставини, і тепер не може розслабитися за клавіатурою та постійно тисне "зберегти". Також варто згадати ще одну важливу особливість Документів Google: можливість відкрити доступ до файлів для інших, обраних вами, користувачів, або просто переглядати та працювати зі своїми файлами з різних пристроїв. Файли не треба пересилати! Це значно спрощує життя та заощаджує час. Управління просте, інтуїтивно зрозуміле, ніякого підводного каміння. Зручний помічник на всі (або майже всі) випадки життя.


З мінусів, про які згадують користувачі, можна відзначити, що сервіс може повільно працювати з занадто великими документами. Втім, на практиці це трапляється зрідка.


Для кого: для всіх!

Скільки коштує: безплатно

Де взяти: https://docs.google.com

Працює з текстами українською: так

Працює з текстами англійською: так 

2. Scrivener

Професійна програма з великим функціоналом, розроблена спеціально для письменників. Насамперед вона підходить для тих, хто працює з великим обсягом тексту (наприклад, пише книгу) з безліччю уривків, чернеток. Дозволяє зберігати різноманітні документи та нотатки, відправляти інформацію з інтернету відразу у програму, склеювати уривки, посилатися на документи між собою тощо. Усе, створене в Scrivener, можна легко експортувати до найпоширеніших текстових форматів.


"Неоціненний помічник!" - ті, хто освоїв програму, відгукуються про неї лише позитивно. Однак, широкі можливості можуть відштовхнути новачка: щоб розібратися з ними, потрібні час та терпіння.


Це платне ліцензійне програмне забезпечення, але є пробна версія на 30 днів, за які можна зрозуміти, чи підходить Scrivener саме вам.


Для кого:

для людей, які працюють з великим обсягом тексту

​Скільки коштує:

​безплатно 30 днів, потім – 45 $

​Де взяти:

​Працює з текстами українською:

так

​Працює з текстами англійською:

так

 

3. UlyssesЦя програма, як і попередня, призначена в основному для тих, хто має справу з великими обсягами тексту, наприклад, для письменників, сценаристів, редакторів і т.д. Можна під'єднати функцію перевірки помилок (граматичних, орфографічних, пунктуаційних). Ulysses має бібліотеку, де зберігаються всі створені та завантажені ззовні файли. Можна створювати численні сторінки та нотатки, а потім міняти їх місцями, склеювати. З головних плюсів програми: синхронізація (якщо потрібно одночасно писати текст із кількох пристроїв) і те, що готовий текст зручно експортувати до найпоширеніших книжкових форматів. Ще одна цікава особливість – речення, над яким ви працюєте, підсвічується, що допомагає концентрувати увагу. З мінусів – ціна.


Програма підтримується лише на Mac, iPhone та iPad.


​Для кого:

для людей, що працюють з об'ємними текстами

Скільки коштує:

​безплатна демоверсія – 14 днів, підписка – 4,99 $ щомісяця

Де взяти:

Працює з текстами українською:

так

Працює з текстами англійською:

так

 

4. StoryistПрограма орієнтована на письменників і має деякі цікаві та корисні особливості, наприклад, вона може відстежувати сюжетні лінії та ключових персонажів, спрощуючи роботу над змістом тексту. Зручна та зрозуміла у використанні. Знову ж таки – можна створювати багато нотаток та чернеток, які потім легко склеювати.


Популярна серед письменників і журналістів. Працює стабільно та синхронізується через iCloud.


Підтримується лише пристроями Apple.


Для кого:

переважно для письменників

Скільки коштує:

застаріла версія безплатна, нова – 59 $

Де взяти:

Працює з текстами українською:

так

Працює з текстами англійською:

так


 

Отже, де створювати статті та книги, ми розібралися, але якщо потрібно написати сценарій? Для цього також існують окремі програми. 

5. Fade InFade In (Fade In Professional Screenwriting Software) – програма для написання сценаріїв фільмів, радіо та телепрограм, відеоігор тощо. Дуже популярна серед сценаристів усього світу. Програма була розроблена режисером та сценаристом Кентом Тессманом, який з досвіду знає, що потрібно для комфортного творчого процесу.


Fade In сповідує мінімалізм у всьому, у тому числі й в інтерфейсі, що припало до душі більшості користувачів. Перед тим, як заплатити за ліцензію, можна протестувати демоверсію та зрозуміти, чи підходить вона для вас. Програма підтримується як Windows, так і Mac, також розроблені версії для мобільних пристроїв.


Для кого:

для сценаристів

Скільки коштує: