top of page

До**я масла,

Оновлено: 9 лист. 2022 р.


або Чому авдіокниги кращі за паперові та електронні 

Я помітила: авдіокниги часто кривдять. Хтось їх взагалі не вважає за книги. Мені розповідали, що в якійсь читацькій тусовці число прослуханих творів не дозволялося додавати до прочитаних за рік книг. «Люда, мені так не вигідно», — скажу я. Якщо ми відмовляємось від історій, розказаних голосом, то самі себе обкрадаємо. Є як мінімум 14 причин, чому книги у звуковому форматі набагато кращі за будь-які інші: і паперові, й електронні. Зараз я коротко розповім про кожну з них.


 

1. Можна «читати» за кермом

Якщо ви часто їздите за кермом у роботі або розвозите дітей нескінченними садками, школами та бальними танцями, цілком можливо, що у вас зовсім немає часу на паперові та електронні книги. Для деяких знайомих мені людей авдіокниги є єдиним реально доступним форматом на цьому етапі життя.


 

2. Відпочинок для очей


Людям, чия робота пов'язана з комп'ютерами (а зараз майже всі такі професії), буває важко читати книги у вільний час через втому очей. Після довгих годин перед монітором повіки стають сухими та схожими на стулки старої шафи. В очах пече та ріже. Почитати детектив на ніч? Ну ні! Унаслідок ми ризикуємо повністю позбавити себе задоволення та користі читання. На допомогу приходять авдіокниги: очі відпочивають, а мозок насичується інформацією.

 

3. Несподівані знахідки


Авдіокниги доводиться насамперед обирати за актором, яких їх начитує: не кожен голос приємно слухати. Можна було б назвати це мінусом авдіокниг, проте, виявилося, це швидше плюс. Коли я дивлюся, які книги начитали мої улюблені актори, то серед них знаходжу ті, які ніколи не ризикнула б спробувати. У такий спосіб я відкопувала справжні скарби.

 

4. Іноземна мова


Коли ми читаємо паперові або електронні книги іноземною мовою, то дізнаємося нові слова та висловлювання, запам'ятовуємо випадки їх вживання та правильне написання. А якщо ми слухаємо авдіокниги, то здобуваємо навичку сприйняття іноземної мови на слух. Це дуже корисно!


 

5. Радіоспектаклі

Чи заходить ваша фантазія так далеко, щоб уявляти, як персонажі паперових книг говорять різними голосами?.. Моя, схоже, не справляється. І тут знову, як Чіп та Дейл, на допомогу поспішають авдіокниги. Іноді їх записують у форматі радіоспектаклів: кілька акторів читають текст, у записі чути скрипи дверей та шум автомобільних моторів, звуки тварин чи чиєсь хропіння. Усе це чудово занурює в атмосферу твору й робить враження від нього багатшими.


 

6. Мультизадачність

Є люди, яким подобається монотонні заняття: наприклад, в'язання, вишивання, збирання пазлів, мозаїк і так далі. Я б до них віднесла ще вигулювання собаки та риболовлю. Більшість таких справ виконуються майже автоматично. Якраз підхожий час, щоби зайняти мозок книгою! Коли в навушниках звучить цікава історія, то хвилини біжать швидше, а ви дістаєте подвійне задоволення від процесу.


 

7. Чужий голос

Іноді авдіокниги критикують: мовляв, не подобається слухати книги, озвучені голосом, що не збігається з внутрішнім. Але чи такий це мінус?.. Може, швидше плюс?.. Коли я чую твір, прочитаний чужим голосом, я розумію його глибше. Інтонації та емоції актора нашаровуються на моє розуміння тексту. Виходить, що я можу сприйняти події сюжету під різними кутами зору, що дуже цікаво.


 

8. Для дітей та людей похилого віку


Люди, які ще не вміють читати або вже не можуть, люблять історії. І для перших, і для других час зазвичай тягнеться повільно, а авдіокниги допомагають його прикрасити.


 

9. Дислексія

Деяким людям через особливості здоров'я важко розрізняти літери на папері чи екрані. Якщо ви дочитали статтю до цього місця, імовірніше, ви до них не належите. Якщо належите, то ви дуже старанний читач і, мабуть, великий фанат моїх текстів — це чудово! Я просто хотіла сказати, що в ситуаціях, коли літери складно сприймати візуально, авдіокниги — велике щастя та розрада.


 

10. Різноманітність

Авдіокниги не обов'язково повинні бути довгими. Що, якщо до вашого звичайного музичного плейлисту додати збірку оповідань? Нехай вони будуть короткими та хаотично розкидані між піснями. По-перше, це цікавий досвід. По-друге, можливо, так ви здобуваєте більше користі та нової інформації. По-третє, ймовірно, вам сподобається цей підхід.


 

11. Темрява


Книги, які можна читати в темряві, — так я назвала б авдіокниги. Вони дають змогу слухати історію та не заважати людям поруч світлом. Це важливо для тих, хто живе в студентському гуртожитку, або для членів великої родини, що мешкає в маленькій квартирі. Крім того, є люди, чий світ завжди занурений у темряву через стан зору — і в таких випадках авдіокниги є незамінними.


 

12. «Складні» тексти


Є книжки, які хочеться прочитати, а є ті, які прочитати треба — для роботи або навчання. Треба. Можливо, вони не надто цікаві. Починаєш їх читати — і не йде, застряєш на першій сторінці. У такій ситуації можна спробувати змінити формат, іноді це спрацьовує. Якщо якусь книгу не вдалося подолати в текстовому форматі, можливо, вдасться подужати у звуковому. Варто спробувати.


 

13. Спільність

На відміну від паперових та електронних книг, авдіокниги можна слухати компанією. Можливо, сім'єю, якщо книга підходить за віком усім присутнім. Якщо ж дітей поряд немає, то нагадаю вам, як незлічені компанії студентів та друзів збиралися разом, щоби послухати твори легендарного Леся Подерв'янського. Ми з друзями й досі так робимо. Слухати їх на самоті я пробувала — не те. Набагато краще в компанії.

 

14. Голос автора

В ексклюзивних випадках — знову ж як із шанованим Митцем — твори читає в мікрофон сам автор. Тоді слухачі краще розуміють, що він вкладає слова. Це дуже збагачує.
 

Я не змогла б прочитати стільки книг, скільки читаю на рік, якби обирала лише якийсь один формат. Зазвичай я читаю кілька книг водночас. Наприклад, у сумці ношу із собою електронну та читаю її в чергах та кафе. Біля крісла, де я п'ю каву, кладу паперову: кілька сторінок встигаю прочитати за ранковою філіжанкою. У телефоні в мене завжди напоготові авдіокнига. Дуже добре, що ми живемо під час, коли все це можливо й доступне кожному, хто тільки захоче. І пам'ятайте: книжки — це кайф. Як марожено. Наталя Місюк

93 перегляди0 коментарів

Yorumlar


bottom of page